Homemade Brownies Essay

Custom Student Mr. Teacher ENG 1001-04 24 December 2016

Homemade Brownies

a.) Features

Gotta Love Brownie is one homemade dessert guaranteed to bring smiles to faces of young and old people. Imagine having a dessert that is ready to be eaten in just over an hour? This homemade brownie comes in handy during such moments. Gotta Love Brownie is covered with gooey chocolate that produces a small bite-sized that will melt-in-your-mouth chocolate truffle that looks as good as it tastes.

b.) Advantages

If you’d like to enjoy an appetizing sweet bar, our homemade product is good for you and your family! Why not try making a delicious brownie together? One of the advantages of making your own brownie is getting your family into the kitchen. Involving your kids in the preparation of food would be great since it is a common knowledge that kids love to eat sweets and might as well be a participant in producing something delicious. Another advantage in making your own brownie is that you can save money. The ingredients it takes to make brownies from scratch can cost far less than ordering or buying brownies these days. One final advantage in making your own brownie instead of ordering or buying it is that you can control the ingredients that go into your brownie. You can be absolutely certain of the environment it was made in. These advantages sum up the way we bake and produce brownies. Kids love it and as for an assurance, we can let you customize your brownie. Next, our homemade product is much cheaper and lastly, we can guarantee you that the ingredients we are using is 100% likeable and clean. To be able to make a great tasting brownie so easily is a skill to be proud of so why not try our homemade product?

c.) Benefits

There’s something about our homemade product that we are definitely proud of: its gooeyness and moistness. Rather than eating the dry one, our product is moist and gooey and surely will be loved by your tongues. Our product is rich in chocolate flavour and at the same time not too sweet. The sweetness of this homemade brownie is well balanced so that the average brownie lover can love this.

III. Positioning

a.) Positioning Statement: “You gotta discover the extraordinary, you gotta love brownie.”

b.) Tagline: “Pure delight with every bite.”

IV. Price
a.) Competitive Price

They say that the typical for dessert price is to charge 3x your cost but we find itemizing the ingredients’ cost grumpy. Thus, we opted to just be priced by labor since it is where all the effort goes. By piece, we decided to cost it PHP 25.00. Don’t misinterpret the price as an expensive one. This is kind of affordable though since our product is rich in chocolate flavor that has extraordinary taste and much BIGGER than the ordinary sized-brownie. We sell it by piece and we also sell it by box. Each box contains 10 brownies. We won’t consider the 25×10 method though. Instead, we pronounced the cost of the homemade product by box as PHP 225.00 only. When it comes to customizing your brownie, there’ll be an additional charge to be specified. There’s no fixed amount because it depends on how the customers wanted us to customize the brownie. But we can assure you that it won’t exceed to PHP 300.00.

V. Place

Since one of our target markets are kids and knowing that kids loves to eat sweets, will do anything when they crave sweets, won’t make fusses in buying sweets, and majority of them aren’t particularly into “brand” because they are more into the “taste” category, we decided to sell our product in a school, specifically, elementary school. But since we are using the student’s point of view here and probably, it is near impossible to sell our homemade product in elementary schools since we don’t have any access, we opted to just sell our product inside our school campus. This would be a big hit though, since majority of students nowadays are naturally kids at heart who are fond of eating sweets and luscious stuffs.

VI. Promotions

a.) Push Function
* We will push the customer towards us by using the free tasting method. In this way, customers will be determined to buy our homemade product if ever they liked the brownies through the use of this method. If not, it would be otherwise. * Another method would be: Buy 2 brownies get 1 free brownie (by piece) and Buy 1 box of brownies, get 2 extra pieces of brownies (by box). Scholar students will get 20% discount in buying our homemade product by box just by showing their EAF’S as a proof.

b.) Pull Function

* We will make our brand name popular by giving out some flyers to strangers/students. When our “Gotta Love Brownie” is known, people will get curious as to why our homemade product is in trend. Probably, customers would try and buy our product as a positive outcome. * Another method would be: We will put our advertisement about our homemade product in a banner. Then post it at the school cafeteria and in the school hallway. We will also advertise our brownies using different social networking sites such as twitter and facebook.

c.) Push and Pull Functions (combination)

* In our stall, the flyers for our product would be there and the banner is presented on the wall. The offering of free taste is evident. To encourage the customers, we will inform that through buying 1 box of brownies, they will get 2 extra pieces and if they bought 2 brownies, they will also get 1 free brownie. Customers who were scholars will get 20% discount if they buy our product by box.

Free Homemade Brownies Essay Sample

A+

  • Subject:

  • University/College: University of Chicago

  • Type of paper: Thesis/Dissertation Chapter

  • Date: 24 December 2016

  • Words:

  • Pages:

We will write a custom essay sample on Homemade Brownies

for only $16.38 $12.9/page

your testimonials