Now Accepting Apple Pay

Apple Pay is the easiest and most secure way to pay on StudyMoose in Safari.

Eating Out vs. Eating

Categories: Eating out

Intro: Is it simpler to eat out or consume in? Now in the 21st century, individuals all around the world are hectic. A lot of are hectic with work, school, sports, and other extra-curricular activities. And in addition to being so hectic, nobody ever has time to prepare. For that reason families are constantly heading out to eat. Nevertheless after awhile, eating in restaurants everyday can be really expensive. And as I have actually experienced, eating in restaurants is not the same as enjoying a great home-cooked meal.

They both are good options but they compare and differ when it comes to the quality and range of food and the atmosphere.

My belief is that it depends a lot on how much you make, how much time you have on your hands, and where you live. Body: Just how much you earn has a great offer to do with whether you choose to eat in restaurants or eat in. Eating out may not be an issue for you if you make a lot of cash.

Get quality help now
Doctor Jennifer
Verified writer

Proficient in: Eating out

5 (893)

“ Thank you so much for accepting my assignment the night before it was due. I look forward to working with you moving forward ”

+84 relevant experts are online
Hire writer

Let’s state you make $15 an hour, $20 or $30. You eat in restaurants twice a week, which the cost can vary from $20-60. You simply spent $20 on a meal that you ended up in 30 minutes or less and it took you 60 minutes or more to earn that? Personally I just don’t see the worth in that.

The quantity of time that you have likewise affects the option of eating in restaurants or eating in. A main drive behind the trend to eat in restaurants is time.

Get to Know The Price Estimate For Your Paper
Topic
Number of pages
Email Invalid email

By clicking “Check Writers’ Offers”, you agree to our terms of service and privacy policy. We’ll occasionally send you promo and account related email

"You must agree to out terms of services and privacy policy"
Check writers' offers

You won’t be charged yet!

After all, it has actually been stated that time is cash. In the house you can in fact sit down, and appropriately plan a well-detailed meal. It also does not take that much time to actually plan a meal. By putting in the time out to plan your meal, your food can be just as good as anything made at any restaurant. Depending upon where you go, it could take a long time to receive your meal too. So you will simply be sitting there for thirty minutes getting complete off of drinks.

Usually at restaurants, customers don’t get their moneys worth, for example a person can go to the most expensive restaurant, pay $20 for a meal, and when you get it in front of you, its barely enough to get you only half full. At home, if enough is made you can usually get more than enough for less time. Another aspect eating out vs.eating in is the location of where you live. Location can also tip the scales.

As turnover in restaurants rise, restaurateurs are able to absorb rising food and gas costs through economies of scale to keep menu prices low. Food is generally more expensive in regional and remote locations because of the costs of shipping and trucking. Add to this, poor economies of scale arising from lower populations and that means restaurants and cafes don’t have the turnover needed to offer cheap dining experiences. Low restaurant turnovers are also associated with low-income suburbs and one-income families.

In these instances, family dining is likely to be more affordable at home. There are absolutely no location expenses when it comes to eating at home. According to the Roy Morgan Research conducted for the Department of Tourism, Industry and Resources in 2004, the number of Americans visiting cafes for a snack or a meal has been growing steadily since 2000. If you were to compare eating at McDonalds to eating at home you will see that there’s roughly three ounces of meat on the burger, plus cheese, ketchup, and a bun, meaning you can make 16 burgers of equivalent size from 3 pounds of hamburger meat.

Using the global grocery list and other online sources, I obtained some prices for the materials to construct 16 such cheeseburgers.

  • 3 pounds hamburger @ $1. 99 lb. = $5. 97
  • 16 slices cheese, store brand = $1. 99
  • 16 hamburger buns, actually 2 packs of 8 = $3. 98
  • 1 small bottle ketchup = $1. 50 … for a total of $13. 44.

You don’t have to pay sales tax on these products as your store bought foods. 16 McDonalds double cheeseburgers, on the other hand, cost $17. 12.

Conclusion: According to the American Bureau of Statistics Household Expenditure Survey 2003-2004, the mean gross household income per week was $1128.

Of that, expenditure on food and non-alcoholic beverages totaled $152. 87. Of that, spending on meals at restaurants, hotels and clubs totaled just $18. 98 — or about one eighth of total food spent. So in the final analysis, eating out may be cheaper for some, but for most… definitely not! It is in my opinion that eating at home is the best way to go. So the next time you feel that pain of hunger in the pit of your stomach, don’t waste your valuable time waiting around or risk your chance of getting sick. Eat in the comfort of your own home.

Cite this page

Eating Out vs. Eating. (2017, Mar 27). Retrieved from https://studymoose.com/eating-out-vs-eating-essay

Eating Out vs. Eating

👋 Hi! I’m your smart assistant Amy!

Don’t know where to start? Type your requirements and I’ll connect you to an academic expert within 3 minutes.

get help with your assignment